PROJECT DEVELOPMENT - Strategické řízení projektů na míru
Email: info@jakubjonas.com Tel:  +420 603 922 253

Ta angličtina je fakt MOR!!

V poslední době se velice často dostávám do velice zajímavých diskuzí na téma Angličtina.

Skvělá inspirace pro tento článek.  Rád bych se podělil o svůj názor – nebo spíš reagoval na názory ostatních – jak lidé angličtinu nadřazují a jak je to špatně. No, co si budeme namlouvat, bude to jízda! Tak jdeme na to.

Není to úplně můj obor, ale souvisí to i s historií a jakýmsi všeobecným přehledem, což jsou věci, které mne zajímají.

Proč zrovna Angličtina?

Nejčastější názor, s kterým se setkávám, je: „Proč zrovna angličtina?“

Přemýšlel jsem, jak na to odpovědět.  „Tý jo“. Anglicky jako druhým jazykem hovoří na různých úrovních pokročilosti až 1,4 miliardy lidí na celém světě. Jedná se tak o třetí nejrozšířenější jazyk na světě. Před ním je jen španělština a pak velice překvapivě čínština. Přesto je však angličtina světovým jazykem číslo jedna. Ještě v 19. století tento primát držela francouzština, ale ztráta francouzského velmocenského postavení a naopak politický a ekonomický vzestup USA tuto situaci zvrátil.

Pomohlo k tomu také Britské impérium, které se na začátku dvacátého století rozkládalo přes čtvrtinu světa, s výjimkou USA. Anglický jazyk je teď oficiálním nebo dominantním jazykem v 75 oblastech: to vše je odkaz bývalého impéria.  Trošku práskli do koní. 🙂

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/encyklopedie/_zprava/1378467

Takže má odpověď byla: „Jelikož expanze angličtiny za posledních dvěstě let tak trochu nemá obdoby a stále roste, myslím, že je velká pravděpodobnost, že tu za pár let bude pár miliónů dalších anglických „speakers“. A taky není od věci držet krok s dobou, protože už i v česku je problém najít dobrou práci bez aktivní angličtiny.

Kolik lidi mluví ve světě česky? Kdo se přizpůsobuje nám?

Mno…. Odpověď na tuhle otázku byla vcelku rychlá.  Anglicky mluví přes 1,4 miliardy lidí, zatímco česky, když počítám i populaci ČR – CCA 11 MILIÓNŮ. Je těžké být malým zrnkem ve velké poušti zemí a jazyků. Lidé většinou respektují ty, kteří mají výsledky a moc – takže lidově řečeno „velikost“. Ovšem až se tenhle princip změní, možná bude celosvětovou jedničkou třeba zrovna čeština. S tímhle pak souvisí i následující odstavec.

Když cizinec přijde pracovat do ČR, proč nerespektuje náš jazyk a když my odjedeme pracovat do zahraničí, je respektování jazyka prakticky povinnost? Proč?

Před chvilkou jsme na to v jedné z debat asi našli odpověď. V česku máme zažitý trend, údiv nebo respekt….nevím, jak to nazvat. Když vidíme Francouze, Angličana, jaká je často první reakce, třeba i nevědomá? Je….Angličan, Je…….Francouz.

Už od světových válek máme obdiv právě k těmto národnostem, přece byly jedny z těch, které nám dost pomohly. Z povídání a filmu si pamatuji hlavně věty – Angličané právě udělali nálet na Berlín, Francie bojuje s Německem na hranicích…

Možná to bude znít extrémně, ale jak jsme malá zemička, kterou „museli vytahovat ze sraček“, tak jsme si očividně nevybudovali dostatečný respekt. Byli tu lidi, kteří se o to snažili celý život, třeba Jan Masaryk, který ovšem ve finále pohořel i u svého přítele a prezidenta. Řekl bych, že taková situace se odehrávala i v dalších menších zemích a velmoci si mohly dovolit diktovat pravidla. Prakticky měli právo veta. Na druhou stranu tyhle země pro nás byly a stále jsou kolosy, a jak už to bývá, snad až na Davida a Goliáše, menší měl vždy respekt z většího a to se s námi táhne, řekl bych, až dodnes. Hlavním důvodem bude to, že ty země si stále drží titul velmoci, no ještě aby ne, když jimi opravdu jsou.

Podle nedávného průzkumu společnosti Education First, kde bylo cílem zjistit, jak kdo umí anglicky – skončila Česká republika na 27. místě. Takže umí mluvit anglicky, nejhůře z celé EU.

Průzkum dělala společnost Education First – největší soukromá vzdělávací organizace na světě. Skládá se z 15 samostatných dceřiných společností a neziskových organizací zaměřených na jazykové vzdělávání, vzdělávací cesty, výměnné pobyty, au pair pobyty a akademické studie. EF má více než 43 500 zaměstnanců. Její síť 500 škol a kanceláří v 50 zemích světa pomohla více než 15 milionům mezinárodních studentů ke studiu v zahraničí. Cílem EF je prolomit jazykové, kulturní a zeměpisné bariéry.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/EF_Education  a http://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/archives/ebs/ebs_386_en.pdf?fref=gc&dti=347686238723744

Z toho logicky vyplývá, že ten průzkum bude důvěryhodný. No nevím, zda mám brečet nebo se smát. Angličtina je všude kolem nás a je už hluboce zakořeněná. Používá už téměř všude, knížky, počítače, hry apod. Čili pravděpodobně jen tak nezmizí.

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.

Dlouho jsem si tuhle formulaci nemohl představit, dokud jsem nevycestoval. Ale je to tak. Když si uvědomíte, v kolika zemích se mluví nebo dá domluvit třeba anglicky, je to naprosto úžasné, a to z naprosto prostého důvodu.

Pokud nejste spokojeni se svým životem, třeba tady v česku a nevíte, co s tím, nejraději byste začali žít jinak, znovu. Vše byste zahodili, jen kdybyste měli příležitost a mohli začít od nuly. Udělali mnoho věcí jinak. Některé věci byste neudělali. No, tak proč to neuděláte? Víte, co vám stačí? Naučit se třeba anglicky. Naučte se anglicky, německy nebo jiným jazykem, vezměte si svých pět švestek, odstěhujte se do jiného státu a začněte od píky. Možné to je, reálné taky. Já říkám, že angličtina je brána do jiných světů. Je to brána k dalším miliónům možností a tohle množství s každým dalším jazykem narůstá…

A co dál?

Je tady stále mnoho lidí, zejména starší generace, která odrostla na Ruštině. Pak jsou tu studenti, kteří se několik let učí angličtinu, odjedou třeba do zahraničí a většinou zjistí, že vlastně nic neumí. Já to znám velice důvěrně. Tím to však nekončí. Když se podíváte na lepší pracovní inzeráty, většinou v požadavcích nechybí formulace – angličtina výhodou, nezbytnost angličtina, vyžadujeme angličtinu. Prakticky vám říkají, „Bez angličtiny sem ani nelez“.

Bum bum a zvony znějí na poplach, co teď budu dělat?

  • To si kvůli té blbé angličtině nenajdu ani pořádnou práci?
  • Musím stát celý život u pásu, kde po mně beztak stejně brzo budou chtít angličtinu taky.
  • Co s tím budu dělat? Ve škole jsem angličtinu měl/la, ale stále nic neumím.
  • To kvůli tomu nebudu moci do zahraničí? Kde se naučím angličtinu?

Mám pro vás řešení – společnost ONLINE learning s.r.o., Vytvořila největší jazykový e-learningový systém www.onlinejazyky.cz, který  je ve spolupráci s ministerstvem školství tou největší online vzdělávací platformou, co se jazykového vzdělávání týče. Spustila nový projekt, který se nazývá Anglicky za 30 hodin.

Zkuste třeba demo zdarma, kde si technologii, můžete zdarma vyzkoušet. 🙂

V tomhle programu, který poběží pouze v září, se seznámíte s unikátní a nadčasovou učební technologií. Je to metoda takzvaného rychloučení. Díky téhle metodě se naučíte 1 úroveň angličtiny za 30 hodin. Je to způsob, díky kterému už pro vás angličtina nemusí být takový problém nebo „strašák“. Tady je video + pdf, kde získáte tipy, jak tuhle technologii využít a je zcela zdarma.  Určitě doporučuji minimálně na to kouknout a udělat si vlastní názor, protože nejvíce mrzí nevyužití příležitostí, o kterých ani nevíme.

ZDE je přístup do DEMA – ZCELA ZDARMA.

 

 

Budu rád také za komentář zde, jak na Vás článek působí a zda s tím souhlasíte či nikoliv. Jsem rád i za tipy na zlepšení.

Jakub Jonáš

Cílevědomý a nepoučitelný workoholik. Optimista, který se už nemohl dívat, jak se tvoří svět bez něj.

Komentáře